Mat Pilates ve Reformer Pilates Arasındaki Farklar

Mat pilatesin başlıca özellikleri

  • Mat pilateste sadece yerçekime karşı koyarsınız.

Mat üzerinde yapılan pilates egzersizlerinde yerçekimine karşı koyacak tek şey bedeninizdir. Bu yüzden de kontrol ve hareketin verimliliği dengenize ve konsantrasyonunuza bağlıdır. Hareketi yaparken dayanma gücünüz ve kontrol yeteneğiniz ne kadar fazla olursa pilates hareketi okadar verimli olur.

  • Tüm kas gruplarını çalıştırır.

Mat egzersizlerinde tüm kasları çalıştıracak hareket versiyonları vardır. Bu hareketleri top, lastik veya çemberle destekleyerek daha fazla kas çalıştırılabilir.

  • Mat pilates grup dersleri, kalabalık ders yapmayı sevenler için idealdir.

Mat pilates, genellikle grup halinde yapılan bir egzersizdir. Tek başına spor yapmaktan sıkılan, sosyal çevre edinmek isteyen ve kalabalık ders yapmaktan hoşlanan kişiler için mat pilates ideal olacaktır.

Mat pilates dersleri, grup psikolojisiyle kişinin motivasyonunu yüksek tutmasını sağlar. Derslere daha istekli ve azimli gelmeye başlarlar.

  • Malzeme olarak sadece pilates matı gerektirir.

Mat pilatesi yaparken ihtiyacınız olacak malzeme mat minderi olacaktır. Tabii ki yardımcı pilates malzemeleri olarak top, lastik, çember de kullanırız. Taşınması da kolaydır. Eğer kendi mat minderinizi kullanmak istiyorsanız bu açıdan da kolaylık sağlar.

  • Daha uygun ders paketleri olanağı sağlar.

Birebir özel ders olmadığı ve belli bir saatte toplulukla yapıldığından dolayı maliyet açısından daha uygundur.

Reformer Pilatesin başlıca özellikleri

Reformer aletini Pilates’in yaralı askerlerin yataklarına yay takarak bulduğunu biliyoruz. Bu da yukarıda belirttiğimiz gibi zamanla geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

  • Reformer, kısa sürede değişim için bire birdir.

Kişinin vücut ağırlığı farklı yaylarla desteklendiğinden dolayı bu direnç sistemiyle kasların tam anlamıyla çalışmasına yardımcı olur.

  • Ücretleri mat pilatese göre daha maliyetlidir.

Kısa zamanda verdiği sonuca bakacak olursak daha kısa sürede fit bir vücut ve verimli bir zaman geçirecek olmak maliyetin önüne geçecektir.

  • Genellikle birebir eğitim olduğu için özellikle omurga rahatsızlıklarında etkilidir.

Birebir eğitim her zaman daha etkilidir. Eğitmen sizin isteklerinize ve rahatsızlıklarınıza göre size bir program yapıp çalıştıracaktır. Böylece istediğiniz sonuca daha sağlıklı ve hızlı ulaşmış olursunuz.

Yorumlar Devre Dışı.